Mi az a bennfentes kereskedelem, ami Magyar Péter kapcsán előkerült? – megkérdeztük a büntetőjogászt

A büntetési tétel akár öt évig is terjedhet.

Miért is baj a bennfentes kereskedelem?
Szakértőkkel próbáltuk legfrissebb videónkban röviden körbejárni, hogy mi is az a bennfentes kereskedelem, miért számít súlyos jogsértésnek, és miért kezeli rosszul a helyzetet Magyar Péter.
Az ügy alapja, hogy a Tisza Párt elnöke 2023. július 21-én,
még a tőzsdezárás előtti órákban jelentős mennyiségű részvényt adott el, majd Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus-részvényeket vásárolt fel – közvetlenül egy olyan visszavásárlási akció előtt, amely megemelte az árfolyamot.
Magyar akkoriban a Magyar Bankholding Zrt. felügyelőbizottságának a tagja volt – vagyis a gyanú szerint bennfentes információk birtokában kereskedhetett.
Bár korábban tagadta részvételét az ügyletben, a Magyar Nemzeti Bank vizsgálata szerint a tranzakciók valóban megtörténtek.
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője a bűncselekmény lényegére mutatott rá, mondván, hogy ebben az esetben bizonyos személyek olyan, az árfolyamok alakulását érintő, mások által nem ismert információkkal rendelkeznek,
amelyekkel a piaci szereplőket megelőzve tehetnek lépéseket.
Ezt is ajánljuk a témában
A büntetési tétel akár öt évig is terjedhet.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász arról beszélt, hogy a bennfentes kereskedelem az Európai Unióban egy szuperbűncselekménynek számít, míg Deák Dániel, a XXI. Század intézet vezető elemzője arra mutatott rá, hogy nem maga az ügy hat igazán negatívan Magyar Péterre, hanem az, ahogyan a Tisza vezére ezt kezeli.
Videónkat itt nézheti meg:
Nyitókép: MTI/EPA Justin Lane